Pelastus- ja turvallisuusalan tutkimusta tulee tehostaa. Tutkimuksen tulisi olla koordinoidumpaa ja tutkimusinstituutioiden tulisi tehdä enemmän yhteistyötä. Myös tutkimuksen aihealueita pitäisi voida laajentaa esimerkiksi sosiaalitieteelliseen ja palvelujärjestelmän toimivuutta ja vaikuttavuutta koskevaan tutkimukseen.
Tätä esittää selvitysmies, professori ja emerituspääjohtaja Jorma Rantanen, joka on selvittänyt, miten pelastustoimen tutkimustoimintaa voitaisiin tehostaa ja monipuolistaa alan uusia tarpeita vastaavasti.
Uusina haasteina tutkimuksessa nähdään myös ilmastonmuutokseen liittyvien luonnonkatastrofien vaatimat pelastustehtävät, väestön ikääntymiseen ja liikkuvuuteen liittyvät tutkimustarpeet sekä uusien materiaalien ja rakenteiden edellyttämät pelastustoiminnan tutkimus- ja kehittämistarpeet.
Rantanen ehdottaa, että sisäministeriön alaisuuteen perustetaan pelastus- ja turvallisuusalan tutkimus- ja kehittämiskeskus. Samalla Pelastusopiston ja Kansainvälisen kriisinhallintakeskuksen organisaatiota muutettaisiin yhdistämällä edellä mainittu tutkimus- ja kehittämiskeskus niiden kanssa. Näillä kolmella itsenäisellä yksiköllä olisi yhteinen johto, hallinto ja tukipalvelut, mutta ne toimisivat kuitenkin itsenäisesti omilla sisältöalueillaan.
Selvityksen taustaksi on haastateltu laaja joukko pelastustoimen, pelastuslaitosten, alan järjestöjen, tutkimuslaitosten ja naapurihallinnonalojen edustajia.
Selvitysmiehen raportti lähtee nyt lausuntokierrokselle eri ministeriöihin, sisäministeriön hallinnonalalle sekä tutkimuslaitoksille. Se laitetaan myös kommentoitavaksi otakantaa.fi -portaaliin. Asian valmistelu etenee sisäministeriössä syksyllä.