Pantillisten juomapakkausten palautusjärjestelmän kautta takaisin kiertoon päätyi viime vuonna 1,7 miljardia pulloa tai tölkkiä. Suomen Palautuspakkaus Oy:n tekemän selvityksen mukaan tärkein syy palauttamiseen on niistä maksettava pantti, mutta myös ympäristösyyt painavat pullonpalauttajien mielessä.
Peräti 96 % vastanneista kertoo, että omassa kotitaloudessa kierrätetään kaikki tai lähes kaikki pantilliset juomapakkaukset.
Myös muita materiaaleja kierrätetään kotitalouksissa ahkerasti. Esimerkiksi papereita kierrättää 83 % kotitalouksista, paristoja 76 % ja lasia 74 % kotitalouksista.
Tuoreimmat tulokkaat Palpan kierrätysjärjestelmässä ovat kierrätyslasipullot, jotka nekin on vuodesta 2012 lähtien voinut palauttaa kaikkiin palautusautomaatteihin.
Valtaosa suomalaisista on sitä mieltä, että pantillisten juomapakkausten palauttaminen on Suomessa hyvällä tasolla. Lähes kaikki (96 %) pitävät palauttamista helppona.
Suomalaisista 89 % kokee aktiiviset pullonkerääjät tärkeiksi, sillä he huolehtivat pullojen ja tölkkien keräämisestä puistoista ja muista julkisista tiloista.