Tule kertomaan oma ideasi itseäsi askarruttavasta paikasta Helsingin Viikissä. Vuorovaikutteista suunnittelua yleisön ja paikalliseksperttien kanssa työpajassa.
Mistä ihmeestä on kysymys?
Helsingin Viikissä järjestetään osallistava arkkitehtuurityöpaja 2.-4. syyskuuta. Uusi Viikki! -suunnittelutyöpaja pyrkii tuomaan uusia ajatuksia ja näkökulmia Viikin kampusalueen kehittämiseen.
Tapahtuman järjestää nuorten arkkitehtien Uusi Kaupunki -kollektiivi yhteistyössä Helsingin yliopiston Tila- ja kiinteistökeskuksen kanssa.
Alueen asukkailla on mahdollisuus kertoa omista asuinalueen kehittämisideoista ja –ajatuksista arkkitehdeille, jotka päivystävät työpajoissa. Työpajojen anti julkistetaan torstaina 4.9.2014.
Viikissä paljon hyödyntämättömiä mahdollisuuksia
Viikki on tuhansien yliopistolaisten ja asukkaiden kaupunginosa, josta voidaan saada tiivistämällä ja huolellisella suunnittelulla ja ideoinnilla aktiivinen ja omaleimainen kaupunki kaupungissa.
Viikin kampuksella syyskuun alussa järjestettävän kolmipäiväisen Uusi Viikki! -työpajan tarkoituksena on osoittaa, mitä potentiaalia piilee Viikin kampusalueella ja miten pieninkin toimenpitein voitaisiin saada aikaan parempaa kaupunkiympäristöä.
Julkinen tempaus innostaa osallistumaan
Julkisen työskentelytempauksen tavoitteena on tuoda arkkitehtien työtä näkyvämmäksi sekä rohkaista yliopistolaisia ja ympäristön asukkaita vuoropuheluun suunnittelijoiden kanssa.
Niinpä Uusi Viikki –työpajassa klo 11.00-18.00: Vuorovaikutteista suunnittelua yleisön ja paikalliseksperttien kanssa työpajassa. Kunkin kohteen tiimi jalkautuu päivällä vuorollaan muutamaksi tunniksi tutustumaan kohteisiin. Työpajassa on kuitenkin koko päivän päivystävä arkkitehti tavattavissa, joten tervetuloa ideoimaan!
Uusi Viikki -työpaja toimii Infokeskus Koronan aulassa, Viikinkaari 11, Helsinki.
Keskiviikkona 3.9. ohjelmassa on klo 10.00-18.00: Uusi Kaupunki -tiimit työstävät vuorovaikutteisessa suunnittelussa syntyneet ajatukset selkeiksi suunnitelmiksi. Työpajassa saa vierailla keskustelemassa ja ideoimassa!
Uudistusideat esitellään sitten Infokeskus Koronassa to 4.9.2014 klo 12–13.30.
Uusi Kaupunki -kollektiivi järjestää innostavia ja tiiviitä kaupunkisuunnittelutyöpajoja. Kollektiivin tavoitteena on kannustaa kuntia, yrityksiä ja yhteisöjä käyttämään arkkitehtuuria keskustelun ja ongelmanratkaisun välineenä.