Lahden Messut on koronavirustilanteen vuoksi päättänyt siirtää maaliskuulle suunnitellut rakentamisen ja remontoinnin Raksa-messut pidettäväksi 1.–3.10.2021. Messukeskuksessa järjestettävän tapahtuman teemat ja ohjelma pysyvät ennallaan.
Korona-epidemian aikana on messujärjestäjän mukaan valmisteltu kattavat erikoisjärjestelyt turvallisen tapahtuman järjestämiseksi, mutta tilanteen epävarmuuden ja huonon ennustettavuuden vuoksi pidetään siirtoa kuitenkin nyt oikeana ratkaisuna.
– Toivomme, että Raksa-messujen siirtyminen lokakuulle varmistaa tapahtuman toteutumisen täydessä laajuudessaan,turvallisissa olosuhteissa, sanoo KOKO Lahti Oy:n toimitusjohtaja Emilia Mäki.
Messuille ostetut ennakkoliput ja saadut asiakaskutsut käyvät sellaisenaan syksylle siirtyvään tapahtumaan.